Czym jest jiu-jitsu?

Słowo „jiu jitsu” pochodzi od japońskiego „jū” oznaczającego „delikatny” i „jutsu” oznaczającego „sztukę”; zasadniczo jiu jitsu jest „delikatną sztuką”.

Brazylijskie Jiu Jitsu to w przeważającej mierze podstawowa sztuka walki, wykorzystująca zasady dźwigni, kątów, presji i czasu, a także znajomość ludzkiej anatomii, w celu osiągnięcia niestosowania przemocy wobec przeciwnika. W odróżnieniu od innych sztuk walki, które skupiają się na uderzeniach i/lub kopnięciach, jiu jitsu skupia się na bliskim kontakcie z chwytakami i technikami „chwytania” oraz stosowaniu dławików i manipulacji stawami.

Historia
Brazylijski styl jiu jitsu wynikał z importu japońskiego jiu jitsu i judo na kontynent południowoamerykański na początku XIX wieku i jego transformacji w nowy styl sztuki walki przez główną grupę pionierów brazylijskich.

Zanim jednak dotarło ono do brzegów Brazylii, uważa się, że początki jiu jitsu sięgają tysięcy lat wstecz. Istnieje kilka teorii dotyczących jego pierwszych początków, ale wiele osób zgadza się, że jego początki sięgają co najmniej 4000 lat wstecz, do buddyjskich mnichów w Indiach, którzy musieli chronić się podczas swoich podróży, nie wyrządzając krzywdy swoim napastnikom. Następnie rozprzestrzenił się na feudalną Japonię, gdzie w czasie wojny rozwinął się w skuteczną walkę wręcz, a następnie przekształcił się w formę sztuki i działalności konkurencyjnej. Niektórzy argumentują nawet o wiele starsze pochodzenie niż Indie, sięgające najwcześniejszych form „zmagań”, które uwiecznione są na murach starożytnych greckich i egipskich ruin.

Następnie w 1915 r. znany na całym świecie japoński dżudoka, Mitsuyo Maeda, przybył do Brazylii, gdzie wkrótce zaczął nauczać i dawać demonstracje w jiu jitsu i judo, które w tamtych czasach nie były postrzegane jako odrębne dyscypliny. Trzech pierwszych uczniów Maedy stało się założycielami tzw. brazylijskiego Jiu Jitsu: bracia Carlos i Helio Gracie oraz Luiz França. Każdy z tych wczesnych pionierów przyczynił się do rozwoju tego, co dziś znane jest jako brazylijskie jiu jitsu, poprzez maksymalizację skuteczności istniejących technik, tworzenie nowych oraz stworzenie odrębnej sztuki walki.

Niedługo potem brazylijski styl jiu jitsu zaczął się rozprzestrzeniać na inne kraje i kontynenty. Brazylijskie Jiu Jitsu dotarło do Stanów Zjednoczonych na początku lat siedemdziesiątych, ale rosło stosunkowo powoli aż do lat dziewięćdziesiątych, kiedy to UFC wprowadziło mieszane sztuki walki – i brazylijskie Jiu Jitsu – do głównego nurtu społeczeństwa. W 2002 roku Carlos Gracie, Jr. założył Międzynarodową Federację Brazylijczyków Jiu-Jitsu, która zaczęła organizować zawody jiu jitsu na całym świecie. W ostatniej dekadzie, jiu jitsu przeżywa boom, a dziś wiele z największych i najbardziej prestiżowych turniejów na świecie odbywa się w Stanach Zjednoczonych.

Wszyscy brazylijscy praktycy jiu jitsu mogą prześledzić swoje „pochodzenie” od jednego z członków założycieli. Linia profesora JT sięga Carlosa i Helio Gracie.

Dlaczego BJJ Today?
Jiu jitsu jest często nazywane „ludzkimi szachami”, nie tylko treningiem, ale również ćwiczeniem ciała i umysłu.

Fizyczne korzyści z jiu jitsu są ogromne i dobrze udokumentowane. Ponieważ jiu jitsu stanowi połączenie dynamicznych i wybuchowych ruchów z naciskiem na izometryczne pchanie, ciągnięcie i trzymanie, pomaga rozwijać zwiększoną siłę i serce, a także promuje odchudzanie i poprawę napięcia mięśni. Ponieważ stale reagujesz na ruchy innej osoby, jiu jitsu zwiększa również świadomość ciała i poprawia równowagę oraz zdolność reagowania.

Jiu jitsu jest również niesamowitym treningiem umysłowym. Dla jednego, zapewnia wyzwanie uczenia się nowej aktywności, z nieograniczoną różnorodnością ruchów, technik i poddań. Rozwija również Twoje umiejętności rozumowania, w tym, że stale planujesz swój następny krok, zarówno gdy jesteś w korzystnej pozycji, jak i w pozycji obronnej. Jako ćwiczenie ćwiczone z drugą osobą, zwiększa twoją zdolność do szybkiego myślenia i „na nogach” w odpowiedzi na ruchy partnera, jak również do zachowania spokoju i kontroli, gdy znajdziesz się w sytuacji obronnej.

Dla wielu osób jest to również ujście dla stresu codziennego życia. Kiedy nadepniesz na matę, wszystko inne zostanie na chwilę odłożone na bok, podczas gdy zarówno Twój umysł jak i ciało angażują się w naukę jiu jitsu.

Co najważniejsze, w przeciwieństwie do wielu innych sportów i aktywności fizycznej, jiu jitsu jest wyjątkowe, ponieważ może być wykonane przez każdego. Jiu Jitsu zostało zaprojektowane i opracowane tak, aby mniejszy, słabszy człowiek mógł bronić się przed większym i silniejszym przeciwnikiem, a nawet go pokonać. Tak więc bez względu na wiek, rozmiar, płeć lub ograniczenia fizyczne, każda osoba może korzystać z technik i zasad jiu jitsu, i czerpać korzyści z jego praktyki.