Czym jest judo ?

Współczesne judo jest w istocie sztuką walki, ale także sportem olimpijskim. Ich połączenie wynika z pochodzenia judo jako pedagogiki fizycznej, psychicznej i moralnej, opracowanej przez japońskiego pedagoga Jigorō Kano w 1882 roku. Judo opierało się na tradycyjnym jujutsu, a sztuki potomków judo to sambo i brazylijskie jiu-jitsu. Od tego czasu zasady judo rozwinęły się do znanego nam dziś sportu olimpijskiego, w którym niektóre rzuty zostały zakazane ze względu na ryzyko kontuzji podczas zawodów, a wiele krajów dodało swój unikalny talent do stylów walki. Judo jest sportem olimpijskim od Igrzysk Tokijskich dla mężczyzn w 1964 r., a od Igrzysk w Barcelonie dla kobiet w 1992 r. i jest sportem paraolimpijskim dla osób niedowidzących (VI) od Igrzysk w Seulu w 1988 r.

Judo oznacza „łagodny sposób”, a celem zawodów judo jest użycie bezpiecznych i skutecznych metod, aby rzucić przeciwnika na ziemię, unieruchomić go lub ujarzmić szpilką, albo zmusić do poddania się za pomocą blokady ręcznej lub uduszenia. Ćwiczący dżudo nazywany jest dżudoka, a podczas ćwiczeń zawodnik wykonujący technikę nazywany jest tori (taker), a zawodnik, do którego jest wykonywany nazywany uke (receiver).

Różnica między współczesnym judo a wieloma innymi tradycyjnymi sztukami walki polega na tym, że judo kładzie nacisk na randori lub wolną praktykę, w której określone techniki nauczane w judo są stosowane przeciwko przeciwnikowi. Może to być albo lekka forma, w której obaj zawodnicy stawiają niewielki opór przy rzucaniu, albo bardziej konkurencyjna forma, która przypomina mecze w prawdziwych zawodach.

Dlaczego trenuje się judo?
Najprostsza, aczkolwiek bardzo prawdziwa odpowiedź na to pytanie jest taka, że będziecie się dobrze bawić. Judo jest sportem o dużej intensywności, ale każdy może dołączyć na swoim poziomie, a większość zawodników doświadcza szybkiego postępu. Ale tak samo jak judo pomaga rozwijać siłę fizyczną, elastyczność, równowagę, wytrzymałość i kontrolę, tak samo trenuje wszystkie te aspekty mentalnie.

Judo jest zakorzenione w szacunku i łagodności, a dzięki społeczności judo wielu zawodników doświadcza bogatych korzyści społecznych. Bez względu na posiadaną wiedzę i umiejętności w judo nie można by trenować bez partnera, a oni nie mogliby trenować bez ciebie, a ta wzajemna zależność od siebie pomaga stworzyć skromne środowisko, w którym każdy jest doceniany.

Judo wykracza również poza granice państw, ponieważ jest to drugi co do wielkości sport na świecie pod względem liczby zawodników – przewyższa jedynie piłkę nożną. 20 milionów graczy uprawia judo na całym świecie, a ze względu na wyraźne korzyści związane z nauką, judo stało się integralną częścią wielu systemów edukacyjnych, takich jak szkoły podstawowe i średnie, i podobnie jak tutaj z naszym własnym klubem uniwersyteckim.

Na Uniwersytecie Oksfordzkim judo jest pełnoniebieskim sportem i rywalizujemy w bardzo intensywnym meczu Varsity z Cambridge w lutym, w którym biorą udział zarówno drużyny miejskie, jak i uniwersyteckie drużyny mężczyzn i kobiet. Nagranie wideo z oksfordzkich ipponów z meczu w 2016 roku można zobaczyć tutaj (Oksford nosi białe pasy). W meczach Varsity bierze udział wielu zawodników, którzy ukończą kurs dla początkujących.

Nawet dla zawodników, którzy nie zmierzają do Varsity, Oxford Judo rywalizuje w wielu zawodach dla wszystkich graczy poziomu. Społeczny aspekt wyjazdu na zawody jako drużyna jest wspaniałym doświadczeniem wiążącym, a wygrana lub przegrana jest dla nas wszystkich wspaniałą zabawą. W klubie jest też wielu zawodników technicznych, którzy nie biorą udziału w zawodach, więc judo jest naprawdę sportem, który każdy może uprawiać sam.

W co się ubrać
Judoka nosi judogę, który jest inspirowany japońskim kimono. Judogowie mają mocny splot, dzięki czemu gracze mogą chwytać przeciwników i rzucać nimi bez szkody dla ubrania. Judogowie są biali lub niebiescy. Większość początkujących graczy zaczyna od noszenia białego gi.

Jeśli nie posiadasz jeszcze gi, możesz przyjść na swoje pierwsze sesje w zwykłym stroju treningowym, najlepiej z długimi rękawami i nogawkami. T-shirty i spodenki również będą robić podczas kilku pierwszych sesji. Prosimy starać się unikać kapturów i ostrych przedmiotów, takich jak suwaki. Kobiety zawsze noszą t-shirt pod kurtką do judogi. Judo ćwiczy się boso i utrzymuje dobrą higienę, ponieważ będziecie w bliskiej odległości od swoich partnerów treningowych.

Studenci, którzy przystąpią do Programu BJA’s Student Voucher Scheme otrzymują darmowe judogi i pasek. Porozmawiaj z trenerami o tej ofercie. Trenerzy mogą również doradzić, jakie zaawansowane gisy kupić później.

Początkujący noszą białe pasy i są nazywani nowicjuszami, a pod koniec kursu dla początkujących są oceniani do klasy kyu. Syllabiki z ocenami za kyu można zobaczyć tutaj:

Czerwony (6 kyu), żółty (5 kyu), pomarańczowy (4 kyu), zielony (3 kyu), niebieski (2 kyu), brązowy (1 kyu).

Po klasach kyu (kolorowe pasy) są klasy dan (czarne pasy). 1-5 dan dżudoka nosi zwykłe czarne pasy, 6-8 dan dżudoka może nosić czerwony i biały pas, a 9 i 10 dan dżudoka może nosić całkowicie czerwony pas.