Erywań – miejsce, które warto zobaczyć

Podczas naszej pierwszej wizyty na Kaukazie, Armenia padła hukiem w środku naszej trasy. Planowaliśmy spędzić kilka tygodni podróżując dookoła. Ale niedługo po wysiadaniu z pociągu w Erewaniu zmieniliśmy zdanie i zdecydowaliśmy, że zamiast tego przeniesiemy się do miasta.

Podczas naszej drugiej wizyty zaplanowaliśmy jeszcze kilka dni w Erewaniu, wiedząc, że mamy jeszcze tyle do zobaczenia.

Erewan jest mały, ale to mój rodzaj miasta. Jest tu wiele do zrobienia pod względem atrakcji turystycznych – ale nawet lepiej, Erewan ma wiele barów i kawiarni, niezależne sklepy, tereny zielone i wszechobecną dobrą atmosferę.

Nie mogę uwierzyć, że to mówię, ale po powrocie do Erewania w 2019 roku, zdecydowałam, że kocham to miasto prawie tak samo jak Tbilisi…! Erewan ma wszystkie atrybuty „miasta do oglądania” – nie mam wątpliwości, że w najbliższych latach stanie się gorącym miejscem, tytułem, na który zdecydowanie zasługuje.

Kolejna stolica na pograniczu Europy i Azji, Wschodu i Zachodu, Erewan jest jednym z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie. Podobnie jak sąsiednia Gruzja i Azerbejdżan, Armenia doświadczyła mrocznych dni: podboju, ucisku kulturowego, spustoszenia gospodarczego.

Jakby tego było mało, Ormianie znosili narodowe tragedie tak brutalne, że prawie nie do wiary. Ciężkie czasy uczyniły z nich dumnych, wyzywających ludzi, a Erewan jest pod wieloma względami zewnętrznym wyrazem kultury, którą udało im się zachować wbrew wszelkim przeciwnościom.

Ze swoimi różowymi kamiennymi fasadami, szerokimi bulwarami i rozległymi, wypełnionymi fontannami placami publicznymi, Erewan ma wyraźnie europejski charakter. Inwestycje społeczności diaspory w Armenii wzbogaciły miasto o nowe zabytki i instytucje kulturalne.

Spacerowe uliczki, światowej klasy muzea, rynki i tętniąca życiem scena kawiarniana – stolica Armenii ma to wszystko. Ten przewodnik zawiera najważniejsze informacje z moich dwóch wizyt w Erewaniu.

Planowanie twojej wizyty w Erewaniu
Niezależnie od tego, czy wybierasz się na pełną trasę Kaukazu, czy krótszą wycieczkę do Gruzji, Armenii, zawsze polecam spędzić trochę czasu w Erewaniu.

Zaplanuj przynajmniej dwa pełne dni, aby zobaczyć główne atrakcje, plus kolejne 1-2 dni na jednodniowe wycieczki. Jedną z najlepszych rzeczy w Armenii jest to, że można podróżować w zasadzie wszędzie w kraju w ciągu kilku godzin. Moje rekomendowane dzienne wycieczki z Erewania znajdziesz w ostatniej części.

Jeśli chodzi o najlepszą porę roku do odwiedzenia – Erewan tłamsi gorąco latem i chłód zimą. Sezon barkowy jest idealny. Po raz pierwszy odwiedziliśmy Erewan w Wielkanoc, która była wspaniałą zabawą w mieście.

Gdzie zatrzymać się w Erewaniu
Wynajęliśmy Airbnbs na obie nasze wizyty w Erewaniu. Centrum miasta jest zdominowane przez bloki mieszkalne, więc jeśli chcesz pozostać w centrum, to jest to najlepsza opcja.

Zatrzymaliśmy się – i gorąco polecamy – w tym apartamencie w pobliżu Kond, a także w tym studio w centrum miasta. Oba mają pełną kuchnię, pralkę i dużo naturalnego światła oraz wentylację.

Jeśli to Twój pierwszy raz, gdy korzystasz z Airbnb, skorzystaj z tego linku, by uzyskać zniżkę.

Spacer po Placu Republiki
Serce i centrum społeczne Erewania, Plac Republiki (Hraparak), to monumentalna przestrzeń obywatelska otoczona przez jedne z najbardziej imponujących budynków miasta. Kiedy powstawał w latach 50-70, urbaniści spłaszczyli stare miasto Erewanu i wznieśli plac na samym szczycie.

Dlatego w Erewaniu nie ma właściwego „Starego Miasta” – pod placem leżały ruiny najstarszych dzielnic. W czasie naszej pierwszej wizyty w Erewaniu właśnie rozpoczęto budowę „nowego starego miasta” z kamieni kłusowniczych z fasad budynków wokół Erewanu.

Pierwotnie plac Lenina był niegdyś placem przemarszu dla ostentacyjnych parad wojskowych. Obecnie Plac Republiki jest miejscem spotkań młodych i starych Erewanianów, a szczególnie popularnym miejscem, gdzie w słoneczne popołudnie można spotkać stożka lodowego.

Weź udział w bezpłatnej wycieczce pieszej
Darmowe wycieczki piesze są najlepszym sposobem na poznanie nowego miasta, a Erewan nie jest tu wyjątkiem. Spacery z przewodnikiem odchodzą codziennie z Placu Republiki i w ciągu trzech lub czterech godzin zapoznają z wieloma atrakcjami miasta.

Zjedz tradycyjne ormiańskie śniadanie
Kuchnia ormiańska może nie mieć tej samej reputacji co gruzińska, ale powiem ci, że jest pyszna! Tradycyjne ormiańskie śniadanie z jajek, lavash, kremowego masła i mnóstwa świeżych ziół to świetny sposób na rozpoczęcie dnia w Erewaniu.

Spodobało mi się moje śniadanie w Gouroo, jednej z wielu modnych kawiarni, które pojawiły się w ostatnich miesiącach. W weekendy robią całodzienny brunch.