Ile waży roczne dziecko?

Jak wielu rodziców, możesz się zastanawiać, czy twoje dziecko rośnie normalnie. Zdrowe dzieci mogą mieć różne rozmiary, ale przebieg rozwoju jest dość przewidywalny. Na badaniach kontrolnych lekarz sprawdzi wzrost, wagę i wiek Twojego dziecka, aby sprawdzić, czy rośnie ono zgodnie z oczekiwaniami.

Masa urodzeniowa
Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła normy dotyczące wzrostu niemowląt i dzieci.1 Średnia waga noworodka wynosi około 7 do 7 1/2 funta (3,2 do 3,4 kg).

Większość zdrowych noworodków w pełnym wymiarze godzin waży od 5 funtów, 11 uncji do 8 funtów, 6 uncji (od 2,6 do 3,8 kg). Niska waga urodzeniowa to mniej niż 5 funtów 8 uncji (2,5 kg) w pełnym wymiarze godzin, a większa od średniej to waga urodzeniowa powyżej 8 funtów 13 uncji (4,0 kg).

Wiele rzeczy może wpływać na wagę urodzeniową noworodka. Należą do nich:

Ile tygodni trwa ciąża: Dzieci urodzone przedwcześnie są zazwyczaj mniejsze, a dzieci urodzone po terminie mogą być większe.
Palenie papierosów: Matki, które palą, mają tendencję do posiadania mniejszych dzieci.
Cukrzyca ciążowa: Cukrzyca w czasie ciąży może prowadzić do powstania większego niż przeciętne dziecka.
Stan odżywienia: Złe odżywianie w czasie ciąży może prowadzić do zmniejszenia dziecka, natomiast nadmierne przybieranie na wadze może prowadzić do większego dziecka.
Historia rodzinna: Niektóre dzieci rodzą się mniejsze lub większe i może to po prostu przebiegać w rodzinie.
Płeć: Przeciętnie noworodki ważą nieco mniej niż chłopcy.
Ciąża mnoga: Jedno dziecko ma prawdopodobnie większą wagę urodzeniową niż rodzeństwo urodzone w ciąży mnogiej (bliźniaki, trojaczki itp.).
Wzrost masy ciała dziecka w pierwszym roku życia
Ponownie, każde dziecko jest inne, ale oto czego można się spodziewać w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia.1

Pierwsze dwa tygodnie: W pierwszych dniach życia normalne jest, że zarówno noworodki karmione piersią, jak i butelką tracą na wadze. Dziecko karmione z butelki może stracić do 5 procent wagi ciała, a noworodek karmiony wyłącznie piersią może stracić do 10 procent. Jednak w ciągu dwóch tygodni większość noworodków odzyskuje całą utraconą wagę i wraca do wagi po porodzie.

O jeden miesiąc: W pierwszym miesiącu większość niemowląt zyskuje około funta na wadze urodzeniowej. W tym wieku niemowlęta nie są już tak śpiące, zaczynają rozwijać regularny schemat karmienia i mają silniejszy ssak podczas karmienia.

O sześć miesięcy: Średnio, przez pierwsze sześć miesięcy, niemowlęta przybierają około jednego funta w każdym miesiącu. Średnia waga w sześciu miesiącach wynosi około 16 funtów 2 uncje (7,3 kg) dla dziewczynek i 17 funtów 8 uncji (7,9 kg) dla chłopców.

O jeden rok: Między półroczem a rokiem, przyrost masy ciała nieco spada. Większość niemowląt podwaja swoją wagę urodzeniową o pięć do sześciu miesięcy i potroić ją do roku życia. W ciągu jednego roku średnia waga dziewczynki wynosi około 19 funtów 10 uncji (8,9 kg), a chłopcy około 21 funtów 3 uncji (9,6 kg).

Tabela wagowa
Ten wykres wzrostu jest przeznaczony dla zdrowych, pełnowartościowych niemowląt. Lekarz może korzystać ze specjalistycznych wykresów wzrostu dla wcześniaków lub urodzonych ze specjalnymi potrzebami zdrowotnymi.

Jaki jest wpływ karmienia piersią na masę ciała?
Podczas gdy jest to normalne dla noworodka, aby schudnąć w ciągu pierwszych kilku dni życia, po tym okresie, utrata wagi lub słaby przyrost masy ciała u dziecka jest oznaką problemu. W przypadku niemowląt karmionych piersią może to oznaczać, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka matki.

Jeśli chodzi o przyrost masy ciała, dzieci karmione piersią są mniej skłonne do zbyt szybkiego przybierania na wadze niż niemowlęta karmione preparatem.2 Karmienie piersią może nawet pomóc w zapobieganiu nadmiernemu przybieraniu na wadze i otyłości. Dzieci karmione piersią mogą jednak za dużo zyskać, jeśli matka ma zbyt dużą podaż mleka matki, dziecko spędza zbyt dużo czasu na karmieniu lub wcześnie zaczyna karmić pokarmem stałym.

Długość (wysokość) dziecka w pierwszym roku życia
Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy dziecko rośnie około jednego cala miesięcznie.1 Od sześciu miesięcy do roku, który spowalnia nieco do około 1/2 cala miesięcznie.

Średnia długość chłopca w wieku sześciu miesięcy wynosi około 26,5 cala (67,6 cm), a dziewczynki około 25,3/4 cala (65,7 cm). W wieku jednego roku chłopcy mają około 29 3/4 cala (75,7 cm), a dziewczynki średnio 29 cali (74 cm).

Wzrost niemowląt przyspiesza
Niemowlęta nie rosną w stałym tempie. Mają czasy, kiedy rosną powoli i czasy, kiedy doświadczają szybszego wzrostu. Duży skok wzrostu, który następuje w krótkim czasie, nazywany jest zrywem wzrostu.

Przyspieszenie wzrostu może nastąpić w każdej chwili i niekoniecznie musi przebiegać według określonego schematu. Niektóre grupy wiekowe, w których dziecko może doświadczyć zrywu wzrostu, to dziesięć dni, trzy tygodnie, sześć tygodni, trzy miesiące i sześć miesięcy.

W trakcie i po odskoczni wzrostu, dziecko będzie potrzebowało więcej mleka.3 Może być konieczne karmienie dziecka co godzinę lub dwie, co jest zjawiskiem często nazywanym karmieniem zbiorowym.

Zjawisko to często nazywane jest karmieniem kaskadowym. Częściej zdarza się to u dzieci karmionych piersią. Ponieważ mleko matki jest produkowane w oparciu o podaż i popyt, Twoje dziecko będzie karmić piersią znacznie częściej w okresie zrywu wzrostu, sygnalizując Twojemu organizmowi, że potrzebuje więcej mleka.