Jak długo noworodki śpią w pierwszych tygodniach i miesiącach życia?

Zapytajcie każdego rodzica, a oni powiedzą wam, że noworodki mają najdziwniejsze wzorce snu spośród wszystkich ludzi na planecie.

To dlatego, że do momentu narodzin dzieci spędzały całe życie w łonie matki, w całkowitej ciemności. Więc rodzą się bez poczucia nocy i dnia. Zamiast tego, to co napędza ich cykle snu, to ich zrzędliwe brzuszki.

Okazuje się, że jedzenie „jest dla nich niezwykle męczące, dlatego śpią, by odpocząć i wyzdrowieć” – mówi Hanjan Harbhajan, pediatra z Emanate Health.

Oto, co musisz wiedzieć o tym, ile snu potrzebują noworodki.

Dzieci potrzebują najwięcej snu w ciągu pierwszych kilku tygodni życia
Nowonarodzone dzieci śpią więcej godzin niż się obudziły.

„W pierwszym tygodniu życia noworodki śpią od 16 do 17 godzin dziennie” – mówi Dhanya Puram Limaye, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w Centrum Zdrowia Rodziny Erie i członek wydziału Szkoły Medycznej Uniwersytetu Northwestern w Feinbergu.

Oczywiście, są pewne różnice i niektóre dzieci będą spać bardziej niż inne” – mówi Limaye. Jednak jedna rzecz jest spójna: Żaden noworodek nie będzie spał przez całą noc. Noworodek będzie budził się co jedną do trzech godzin do jedzenia.

W rzeczywistości, dzieci mają krótszy cykl snu. „Spędzają znacznie mniej czasu na szybkim ruchu gałek ocznych (REM), czyli na spaniu, niż dorośli”, mówi Harbhajan.

Dzieci będą spać na dłuższych odcinkach w miarę starzenia się
Tak jak dzieci dojrzewają, tak i ich wzorce spania. Zaczną spać dłużej w nocy i będą potrzebowały mniej godzin snu w ciągu dnia. Poniżej znajduje się przewodnik, czego można się spodziewać przez pierwsze sześć miesięcy.

Jeden miesiąc życia: Jeden miesiąc będzie spał w sumie około 15,5 godziny, podzielone mniej więcej równo między dzień i noc, według Stanford Children’s Health.
Dwa miesiące: Dzieci potrzebują jeszcze około 15,5 godziny snu każdego dnia. Ale po około dwóch miesiącach, zaczną rozróżniać między dniem a nocą, mówi Harbhajan. A w miarę jak dzieci dojrzewają, ich brzuchy mogą dłużej pozostać pełne, co oznacza, że będą spać przez dłuższy czas.
Cztery miesiące życia: Dzieci śpią około 14 do 15 godzin w tym wieku, z czego 10 do 12 w nocy. Budzą się raz lub dwa razy w nocy w celu karmienia, ale „ogólnie rzecz biorąc, do czwartego miesiąca życia, dzieci są neurologicznie wystarczająco dojrzałe, aby spać dłużej w nocy”, mówi Limaye. Limaye zaleca wprowadzenie rutyny nocnej w tym wieku, która pomaga „dzieciom nauczyć się samodzielnie zasypiać, zwiększając prawdopodobieństwo, że będą spać przez całą noc”.

Sześć miesięcy życia: W ciągu sześciu miesięcy, dzieci powinny spać od 13 do 14 godzin dziennie. W tym momencie, ustanowiły one swój cyrkowy rytm, mówi Harbhajan. Spodziewaj się, że dzieci będą spać 10 godzin przez całą noc i drzemać w ciągu dnia przez około cztery godziny.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. I podczas gdy wiele zaczyna spać przez noc przez sześć miesięcy wieku, szacowany 20%-30% kontynuuje budzić się okresowo w nocy dla up to dwa lat po urodzeniu.

Dlaczego niemowlęta potrzebują tak wielu godzin snu
„Noworodki potrzebują więcej snu niż dzieci, nastolatki i dorośli, aby wspierać ich szybki rozwój psychiczny i fizyczny”, mówi Harbhajan.

W rzeczywistości nie widać tego, ale niemowlęta produkują miliardy neuronów w swoich mózgach, które w końcu w dorosłym życiu wytworzą około 100 bilionów połączeń nerwowych.

Pomogłoby to wyjaśnić, dlaczego w przeglądzie 30 badań z 2017 roku, opublikowanym w „Nature and Science of Sleep”, znaleziono krytyczny związek między snem w okresie niemowlęcym a rozwojem poznawczym i wzrostem fizycznym.

Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem w sprawie snu Twojego dziecka
Jeśli martwisz się o to, czy Twoje dziecko śpi, zwróć uwagę na to, jak wygląda, gdy się obudzi. Żartownisie to wskazówka, że twoje dziecko potrzebuje więcej odpoczynku, mówi Harbhajan. „Jeśli twoje dziecko jest spokojne i zadowolone, gdy się obudzi, to będzie spało wystarczająco dużo” – mówi Harbhajan.

Choroba lub zmiany w rutynie mogą spowodować, że dzieci będą spać mniej lub bardziej niż normalnie” – mówi Harbhajan. Powodem do niepokoju jest to, że twoje dziecko priorytetowo traktuje nadmierne objadanie się podczas snu i nie budzi się do karmienia. „Jeśli twoje dziecko nie wydaje się przybierać na wadze lub ma problemy z karmieniem, umów się z pediatrą” – mówi Harbhajan.