Jak montuje się kratkę ogrodową?

Planując budowę ogrodu jednym z pierwszych elementów, które się uwzględnia, jest trawnik. Zazwyczaj stanowi on większą część ogrodów, dlatego też warto poświęcić mu trochę uwagi. Pielęgnacja trawnika tak, by przez długie lata murawa była idealnie równa i zielona jest dość trudne, a jeśli grunt nie jest do tego odpowiednio przygotowany, wręcz niemożliwe. Kratka ogrodowa pozwala na zbudowanie podwaliny pod trawnik, który przez długie lata pozostanie w idealnym stanie, nawet jeśli będzie znajdował się w miejscu, w którym jest regularnie eksploatowany. Kratkę można wykorzystać jako podbudowę pod trawnik w zwykłym ogrodzie, do budowy skarp i trawników na stromych wzniesieniach lub skalników. Ponadto świetnie spełni swoje funkcje jako podbudowa pod ciągi piesze, parkingi i podjazdy. Dzięki jej zastosowaniu w trawniku nie pojawią się koleiny nawet po przejechaniu auta osobowego, a nawet dostawczego.

Jak montuje się kratkę ogrodową?

Dużą zaletą tego rozwiązania jest jej uniwersalność. Ze względu na konstrukcję i materiał wykonania zamontowanie kratki ogrodowej jest możliwe w każdych warunkach. Zazwyczaj wykonywana jest ona z trwałych kompozytów. Są one przyjazne dla środowiska, a ponadto bardzo wytrzymałe. Są odporne nie tylko na duży nacisk i uszkodzenia mechaniczne, ale także na warunki atmosferyczne, upały i wilgoć. Dzięki temu znalazły swoje zastosowanie w dowolnym klimacie.

Sam proces położenia kratki ogrodowej jest dość prosty i składa się z kilku etapów. Są to:

  • wyrównanie podłoża i usunięcie humusu,
  • nawiezienie docelowego gruntu i utwardzenie go,
  • ułożenie kratki i wypoziomowanie jej,
  • wyrównanie gruntu do górnego poziomu kratki.

Jak widać, proces jest zbliżony do standardowego przygotowywania podłoża do siania trawy lub kładzenia nawierzchni brukowej. Nie wymaga on wykorzystania żadnych specjalistycznych narzędzie i jedynie co może być przydatne to poziomica.

Jak dobrać kratkę do trawnika?

Istotny jest odpowiedni dobór kratki ogrodowej. Na rynku dostępne są różne kratki, które mają zróżnicowaną wysokość, co wpływa na ich wytrzymałość, a także kształt, który należy dobrać pod kątem tego, czy kratka zostanie wykorzystana do budowy trawnika, czy zostanie zasypana żwirem. W większości przypadków kratki są jednak uniwersalne.