Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

 1. Ile czasu zajmie nauczenie dziecka jazdy na rowerze?
  45 minut, mniej więcej. Liczba ta może się różnić w zależności od dziecka – zależy od wcześniejszej koordynacji rozwoju stanu Rowntree.

„Ważne jest, aby poczekać do tego momentu [kiedy dziecko rozwinęło koordynację], a nie zmuszać je, bo wtedy może stać się stresujące” – wyjaśniła.

 1. W jakim wieku należy uczyć dziecko jazdy na rowerze?
  W wieku od czterech do sześciu lat. Znowu wiek każdego dziecka może się różnić, ponieważ musi być ono gotowe do nauki, ale Rowntree mówi, że jeśli będziesz później czekać, może to stać się dla niego trudniejsze.

„Jeśli nie nauczą się jeździć na rowerze przed szóstym rokiem życia, będą bardziej ostrożne”, powiedziała nam, „jest takie okno, kiedy łatwiej jest się uczyć, a ja powiedziałabym, że zazwyczaj jest to między czwartym a szóstym rokiem życia”, dodała. Dzieci uczą się przez kopiowanie innych, więc dobrze jest zrobić trochę jazdy przed nimi, aby mogły zrozumieć, co mają zamiar zrobić.

 1. Jak należy zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze?
  Bez pedałów. Rozwój koordynacji dziecka na rowerze powinien rozpocząć się od nauki uczucia i równowagi na rowerze. Zdejmowanie pedałów i lekkie opuszczanie siodełka pozwoli dziecku pchać się wzdłuż nauki równowagi i skręcania na rowerze.

Kluczem jest utrzymanie siodełka na takiej wysokości, aby dziecko mogło niemalże dotknąć podłogi. Jeśli jest ono zbyt niskie, zbyt mocno opiera się na stopach jako stabilizatorach.

 1. Gdzie należy nauczyć dziecko jeździć na rowerze?
  Najlepiej gdzieś, gdzie jest cicho i ma nawierzchnię asfaltową. Starajcie się unikać miejsc, które mają wzniesienia, nieważne jak lekkie, bo przecież nie chcecie, aby wasze dziecko za szybko nabierało prędkości.

Ale słowo ostrzeżenia od Rowntree. „Kuszące jest wybieranie trawy, ponieważ wiele osób uważa, że pomogłaby ona w miękkim lądowaniu, ale to może utrudnić naukę, ponieważ będą musiały dość mocno naciskać na mały rower” – wyjaśniła.

 1. W jaki sposób powinieneś nadzorować naukę swojego dziecka?
  Podczas jazdy trzymać dziecko na tułowiu lub pod pachami. „Ważne jest, aby nie trzymać się kierownicy, zobaczysz, że rodzice starają się je wspierać i sprawić, aby czuło się bezpieczniej, ale w końcu z nimi walczysz, a to sprawia, że jest to trudniejsze” – wyjaśniła Rowntree. Trzymając się dziecka, a nie kierownicy, nauczy się ono, jak reaguje na pochylenie, a Ty możesz je przyspieszyć, delikatnie przesuwając tułów z boku na bok podczas jazdy.
 2. Co dalej?
  Załatw im jazdę, ale nie zostawiaj ich na boku. Gdy zaczną jeździć, kuszące jest pozwolić im odjechać na własną rękę, ale kluczem do tego jest pozostanie przy nich, dopóki nie będą mieli wystarczającej pewności, że się zatrzymają. Jeśli się rozbiją lub upadną, bo nie jesteś ich pomocnikiem we wczesnym stadium, może ich to na dobre odstraszyć od roweru.

Kiedy już będą pewni siebie i szczęśliwi z jazdy na rowerze na własną rękę, dobrze jest wprowadzić pedały, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Podążając tymi samymi, podobnymi krokami, w mgnieniu oka dostosujemy je do pedałowania.

Naucz swoje dziecko jeździć na rowerze, podsumowanie:
Najlepiej uczyć swoje dziecko w wieku od czterech do sześciu lat.
To powinno zająć 45 minut.
Zacznij od zapewnienia im równowagi, tzn. nie skupiaj się jeszcze na pedałowaniu.
Wybierz miejsce otwarte i płaskie na początek, najlepiej nie trawę, ponieważ mogą one utrudniać budowanie prędkości.
Ustawić prawidłową wysokość siodełka
Nie trzymaj się kierownicy, pozwól rowerowi swobodnie się poruszać
Trzymaj się dziecka od tyłu, a nie na rowerze.
Dużą rzeczą do zapamiętania jest rozpoczęcie ich wcześnie i bez pedałów, aby pomóc zbudować ich zaufanie, zanim podejmą się pedałowania. Jeśli zostawisz je za późno, dziecko będzie się wahać i bardziej się bać, więc opłaca się zacząć, gdy jest małe.

Rowery Isla i przyszłość młodszych rowerzystów
Tygodnik rowerowy: Jak narodził się pomysł na Islabikes?

Isla Rowntree: Całe życie pracowałam w branży rowerowej, zaczęłam pracować w sklepie rowerowym, kiedy byłam jeszcze w szkole, zawsze byłam zapaloną rowerzystką i zaangażowaną w projektowanie. Spust dla mnie przyszedł, kiedy moja siostra zaczęła rodzić dzieci, podobnie jak wielu przyjaciół i jako ekspert rowerowy w naszym kręgu, wszyscy przychodzili i prosili mnie o polecenie odpowiedniego roweru dla swoich dzieci. I to zwróciło moją uwagę na to, jak wyglądają rowery dla małych dzieci.