Jak oszczędnie robić zakupy?

Jak pewnie już wiesz, mam dużą rodzinę – żonę i mnie plus sześć szczurów. Plus kot i pies. Możemy przejść przez strasznie dużo jedzenia. Artykuły spożywcze (wraz z czynszem, samochodem i gazem) są jednym z naszych największych wydatków. Na artykuły spożywcze przeznaczam w naszym budżecie tyle, ile mogę, tylko dlatego, że chcę mieć pewność, że nigdy nie zabraknie nam jedzenia. Poza tym, gotowanie własnego jedzenia jest o wiele tańsze niż jedzenie poza domem.

A ponieważ zauważyłam, że większość moich czytelników, niezależnie od tego, czy mają duże rodziny, czy nie, od czasu do czasu idzie na zakupy spożywcze, pomyślałam, że przekażę kilka moich ulubionych wskazówek. To nie są wszystkie moje oryginalne wskazówki – przez lata zbierałam ich dziesiątki z magazynów, książek i stron internetowych. Ale to są najlepsze z nich, plus niektóre, które sama znalazłam.

Wybieraj więc i wybieraj spośród tych wskazówek, które mam nadzieję przydadzą się Tobie i Twojej rodzinie:

Zawsze idź z listą. Jeśli pójdziesz bez listy, równie dobrze możesz po prostu wyrzucić swoje pieniądze. Jeszcze lepiej, oddaj mi je – pewnie potrzebuję ich bardziej niż ty. 🙂 Poważnie jednak, musisz przygotować listę wszystkiego, czego potrzebujesz, wyciągając z tygodniowego menu (następna wskazówka) i sprawdzając, czy nie masz jej w spiżarni, lodówce lub zamrażarce. Upewnij się, że o niczym nie zapominasz. Teraz trzymaj się tej listy.
Zaplanuj tygodniowe menu. To najlepszy sposób, aby upewnić się, że lista jest kompletna i że masz wystarczająco dużo miejsca, aby podać rodzinny obiad na tydzień. Często planuję tygodniowe menu, a następnie duplikuję je na następny tydzień – w ten sposób mogę robić zakupy przez dwa tygodnie jednocześnie. Upewnij się, że zaplanujesz pozostałą część nocy.
Nie idź, kiedy jesteś głodny. To powszechna wskazówka, ale to prawda: kiedy jesteś głodny, chcesz kupić wszystkie rodzaje śmieci. Skończysz wydając dużo więcej. Zjedz najpierw dobry posiłek, a będziesz bardziej skłonny trzymać się swojej listy.
Masz budżet. Kiedy idę do sklepu, wiem dokładnie, ile mogę wydać. Wtedy staram się trzymać w tym limicie. Jeśli nie wiesz, ile możesz wydać, to na pewno wydasz za dużo.
Zrób przybliżony rachunek. W związku z powyższą wskazówką, jeśli chcesz pozostać w ramach swojego budżetu, najlepiej jest wiedzieć, gdzie jesteś. Następnie, gdy zobaczysz, że zamierzasz wyjść ponad to, możesz zdecydować, czy naprawdę potrzebujesz tego 10-lb. pudełka bon bons. Trzymam listę zakupów, tylko zaokrąglając ją, żeby móc zrobić szybką matematykę. Pozycja kosztuje $1,85? Nie potrzebuję kalkulatora ani tych wszystkich skomplikowanych umiejętności matematycznych.
Trzymaj listę na lodówce i od razu zapisuj rzeczy. Kiedy coś ci się skończy, nie zostawiaj tego w pamięci. Zapisz to natychmiast, a nigdy nie będziesz musiał wracać do sklepu, bo nie masz jaj.
Zrób listę kontrolną spiżarni. Zrób listę kontrolną wszystkiego, co normalnie masz w spiżarni. Zanotuj to w spiżarni. Obok każdego artykułu umieść ukośnik na liczbę posiadanych artykułów (jeśli masz dwie puszki duszonych pomidorów, umieść dwa ukośniki). Następnie, gdy czegoś używasz, zamień ukośnik na x. Ułatwia to znacznie sporządzanie listy.
Trzymaj rzeczy na stanie, aby szybko przygotować posiłek. Łatwymi posiłkami mogą być dla nas spaghetti lub mac-n-cheese albo szybkie smażenie na ruszcie. Składniki mamy zawsze pod ręką, więc możemy szybko ubić coś, gdy czujemy się leniwi.
Kupować luzem, gdy ma to sens. Jeśli możesz zaoszczędzić pieniądze, w ciągu miesiąca lub dwóch, kupując hurtowo, planuj to zrobić. Ale upewnij się, że zamierzasz wykorzystać wszystko, zanim stanie się źle – nie jest taniej kupować luzem, jeśli nie będziesz go używać.
Zachowaj swoje rachunki, a następnie wpisz je do arkusza kalkulacyjnego. To będzie twój cennik. Korzystaj z niego, aby wiedzieć, kiedy zakupy hurtowe lub sprzedaż przedmiotów są dobrym interesem. Jest to również świetny sposób na porównanie sklepu między sklepami – kupuj swoje wypieki w sklepie A, ale swoje świeże owoce w sklepie B. Arkusz kalkulacyjny może również służyć jako lista kontrolna do wykorzystania podczas tworzenia listy zakupów.