Jak zrobić klony z wycinków drzewa?

Klonowanie drzew poprzez obcinanie gałęzi i doprowadzenie do rozwoju systemu korzeniowego sadzonek jest doskonałym sposobem na rozmnażanie odmian drzew. Klonowane drzewa będą genetycznie identyczne z drzewem, z którego zostały pobrane. Klonowane drzewa będą rosły w tym samym tempie i będą miały taką samą odporność na szkodniki jak drzewo rodzicielskie. Zależnie od rodzaju drzewa wytworzenie systemu korzeniowego zajmie od dwóch do dziewięciu tygodni. Po tym czasie ukorzenione sadzonki drzew mogą być przesadzane do większych donic.

Etap 1
Odetnij grubą, młodą gałązkę z drzewa liściastego o długości od 8 do 10 cali od końca za pomocą pary ostrych sekatorów. Lub odetnij grubą, młodą gałązkę z wiecznie zielonego drzewa o długości od 4 do 10 cali od czubka ostrą parą sekatorów. Wykonaj proste cięcie pod węzłem liściowym.

Etap 2
Usuń liście i kwiaty z większości gałęzi. Umieść odcięty koniec gałęzi w słoiku z wodą.

Krok 3
Napełnić trzy czwarte średniej wielkości plastikową doniczkę kwiatową z tworzywa sztucznego środkiem pomocniczym. Podlewać pożywkę do momentu, aż będzie wilgotna.

Etap 4
Wyjąć gałąź z wody i zanurzyć odcięty koniec w proszku do ukorzeniania.

Etap 5
Odciętą końcówkę gałęzi 1 do 2 cali wcisnąć w podłoże wyjściowe ziarna.

Etap 6
Podeprzeć gałąź, umieszczając końcówki dwóch pałeczek lub dybli o długości od 2 do 4 cali w ziemi, tak aby stały pionowo po obu stronach gałązki i krzyżowały je, podtrzymując ją. W razie potrzeby użyj więcej pałeczek.

Krok 7
Podlewać gałąź w miarę potrzeb, aby utrzymać wilgotność gleby. Umieścić cięcie w doniczce w miejscu, które pozostaje w odległości od 60 do 65 stopni Fahrenheita i otrzymuje minimalne oświetlenie.