Jaszczurka – najważniejsze informacje

Jaszczurki to gady. Istnieje ponad 4 675 gatunków jaszczurek, według ZOO San Diego. Inne źródła podają, że jest tam około 6000 gatunków. W tej dużej liczbie są jaszczurki z czterema nogami, niektóre z dwoma nogami, a niektóre bez nóg w ogóle; jaszczurki z falbanami, rogami lub skrzydłami; i jaszczurki w prawie każdym kolorze, jaki można sobie wyobrazić.

Rozmiar
Jaszczurki zazwyczaj mają małe głowy, długie ciała i długie ogony. Przy tak wielu gatunkach jaszczurek, to zrozumiałe, że występują one w wielu różnych rozmiarach. Największą jaszczurką jest smok z Komodo. Dorasta on do 10 stóp (3 metrów) długości i waży do 176 funtów. (80 kilogramów). Najmniejszą jaszczurką jest malutka karłowata gekka, która wyrasta do 0,6 cala (1,6 centymetra) długości i waży 0042 uncje (120 miligramów).

Siedlisko
Jaszczurki znajdują się na całym świecie w prawie każdym rodzaju terenu. Niektóre żyją na drzewach; inne wolą żyć w roślinności na ziemi, a jeszcze inne na pustyniach wśród skał. Na przykład jaszczurka rogata z Teksasu znajduje się w ciepłych obszarach o niewielkiej pokrywie roślinnej w południowej Ameryce Północnej. Natomiast północna jaszczurka płotowa lubi mieszkać w chłodnych lasach sosnowych w północnej Ameryce Północnej.

Habits
Większość jaszczurek jest aktywnych w ciągu dnia. Jaszczurki są zwierzętami zimnokrwistymi, co oznacza, że polegają na swoim otoczeniu, które pomaga im ogrzać ciało. Wykorzystują ciepło słońca do podniesienia temperatury swojego ciała i są aktywne, gdy ich ciała są ciepłe. Słońce pomaga jaszczurom również w wytwarzaniu witaminy D. Dni jaszczurki spędzają na opalaniu się na skałach, polowaniu na jedzenie lub czekaniu na jedzenie.

Niektóre jaszczurki są terytorialne, podczas gdy inne mogą z łatwością żyć z dziesiątkami innych jaszczurek wielu różnych gatunków. Poza czasem godów większość jaszczurek nie jest jednak towarzyska. Są pewne wyjątki. Na przykład jaszczurka nocna pustynna żyje w grupach rodzinnych, jak wynika z badań Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Łupiejąca skóra jaszczurki nie rośnie wraz z wiekiem zwierzęcia. Większość jaszczurek zrzuca skórę, czyli topnieje, w dużych płatkach. Jaszczurki mają również zdolność do oderwania części ogona, gdy złapie ją drapieżnik.

Dieta
Wiele jaszczurek jest mięsożernych, co oznacza, że jedzą mięso. Typowa dieta jaszczurki obejmuje mrówki, pająki, termity, cykady, małe ssaki, a nawet inne jaszczurki. Jaszczurki kajmany jedzą zwierzęta z muszlami, np. ślimaki.

Inne jaszczurki są wszystkożerne, co oznacza, że jedzą roślinność i mięso. Jednym z przykładów jaszczurki wszystkożernej jest jaszczurka kolczasta Clarka. Te jaszczurki lubią owoce, liście i warzywa.

Niektóre jaszczurki są roślinożercami i jedzą tylko rośliny. Żyjący na Wyspach Galapagos iguana morska zjada glony z morza. Roślinami żywią się także legwany i agamidy szpinakowate.

Potomstwo
Wiele jaszczurek składa jaja, podczas gdy inne niedźwiedzie żyją młode. Na przykład jaszczurki karbowane składają od ośmiu do 23 jaj, zgodnie z danymi National Geographic, podczas gdy niektóre jaszczurki mają żywe młode. Ciąża za jajem jaszczurki może trwać do 12 miesięcy.

Większość małych jaszczurek jest samowystarczalna od urodzenia i jest w stanie samodzielnie chodzić, biegać i karmić. Młode osiągają dojrzałość w wieku od 18 miesięcy do 7 lat, w zależności od gatunku. Niektóre jaszczurki mogą dożyć do 50 lat.

Klasyfikacja/ekonomia
Oto klasyfikacja jaszczurek według Zintegrowanego Systemu Informacji Taksonomicznej (ITIS):

Królestwo: Podkrólestwo Animalia: Bilateria Infrakingdom: Deuterostomia Rodzaj: Chordata Podtyp: Vertebrata Infraphylum: Gnathostomata Superklasa: Klasa Tetrapoda: Zakon Reptilia: Gnathostomata Klasa Super: Tetrapoda Podklasa: Gnathostomata: Tetrapoda Amfisbaenia, Autarchoglossa, Gekkota, Iguanias, Serpentes

Podrzędną kategorię Dibamidae, z rodzajami Anelytropsis i Dibamus, można również włączyć, choć ITIS twierdzi, że kategorie te mają „niepewną pozycję”.

Status ochronny
Jaszczurki różnią się statusem zachowania, podobnie jak ich cechy charakterystyczne. Wiele z nich, według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, jest zagrożonych lub krytycznie zagrożonych, co oznacza, że mogą być bliskie wyginięcia. Niektóre jaszczurki, które są krytycznie zagrożone, to jaszczurka aligatora Campbell, St. Croix Ameiva, jaszczurka aligatora Frost, jaszczurka Be’er Sheva fringe-fingered i jaszczurka Doumergue fringe-fingered.

Inne fakty
Jaszczurki szyjne Frill mają duży, okrągły kołnierz ze skóry, który pojawia się, gdy próbują zastraszyć napastników.

Reklama

Zielona jaszczurka bazyliszka może biegać po wodzie z prędkością około 5 stóp (1,5 m) na sekundę przez 15 stóp (4,5 m), lub więcej w zależności od National Geographic. Ich specjalne stopy dają im większą powierzchnię, aby utrzymać je w górze, a podczas biegu tworzą pęcherzyki powietrza, które utrzymują je na powierzchni.

Języki kameleonów są dłuższe niż ich ciała, a ich oczy mogą patrzeć w dwóch różnych kierunkach jednocześnie.

Jak podaje Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej (American Museum of Natural History), na ucho gekona może świecić światło, a światło wydostanie się na drugą stronę.