Moje dziecko nazywa mnie „wredną mamą”. Co powinnam zrobić?

Jest poniedziałek rano, wszyscy są zrzędliwi, a twoje dziecko nie chce wstać z łóżka.

„Jesteś taka wredna!” Twoje dziecko krzyczy, jak jej mówisz, że czas wstawać.

„Nienawidzę cię!”

Te słowa wydają się być stworzone, by wkurzyć szalonego rodzica. Poświęcamy tak wiele naszego życia na dary dla naszych dzieci i mocno je kochamy. Jak dziecko może nawet myśleć o tych rzeczach, nie mówiąc już o ich wykrzykiwaniu?

Matka trójki i Instruktorka Ręka w Rękę Irina Nichifiriuc często słyszy takie słowa. „To, co mi pomaga, to fakt, że staram się pamiętać, że to nie jest moja ostateczna ocena jako matki. Ponieważ moje dziecko postrzega mnie jako wredną, nie oznacza to, że jestem wredna, ani że to będzie jej ostatnia myśl o mnie na zawsze.”

Irina patrzy na wybuchy takie jak te bardziej jak wentylacja. Ona szuka przyczyn, a nie samych słów. Jej córka może być zmęczona lub zestresowana czymś zupełnie innym i przypina te frustracje do kogoś, komu zależy na tyle, żeby je usłyszeć: Jej mama.

„Słyszenie tych słów może być mylące”, mówi Irina, ponieważ są one naprawdę sygnałem, że dziecko chciałoby, aby jego bliskość i wskazówki pomogły mu w tym, co sprawia, że czuje się źle. Ale to odważny sposób, by zdobyć uwagę, której potrzebują, a to może być dla nich trudne.

W tym scenariuszu Irina dzieli się tym, jak empatycznie reaguje na smutek córki i złośliwe słowa. Jej celem jest wsłuchanie się w uczucia, jakie ma jej dziecko, nie reagując na nie surowo. W końcu większość z nas, w pewnym momencie, nie chciała wstawać i radzić sobie z nadchodzącym dniem, a dzieci nie różnią się od siebie.

W miarę jak ona wyznacza granice, aby wstać, jej córka ciągle przychodzi z gniewem i zdenerwowana. Irina trzyma tę przestrzeń dla niej, dopóki sztywne zachowanie nie zacznie mięknąć, a jej córka będzie się czuła bardziej zabawnie. Im bardziej dziecko może się śmiać, kiedy czuje się spięte, tym większe napięcie może wyzwolić, więc pod koniec węzła, Irina zaczyna się bawić, aby spróbować się śmieszyć.

Ważne jest, aby na chwilę posłuchać tych uczuć przed przeprowadzką do zabawy, aby pomóc dziecku je wyczyścić i przejść obok.

Widzimy tutaj, że Irina słuchała pierwsza. Utrzymywała swój limit wstania córki, ale nie zmuszała jej do tego ani nie złościła się. Po pewnym czasie przeniosła się, aby zaangażować zabawki znajdujące się w pobliżu i zamieniła ubieranie się w grę. Czasami dziecko będzie musiało jeszcze trochę popłakać i wyładować się, ale tutaj widzimy, że córka Iriny zainteresowała się propozycją zabawy, a potem się w nią zaangażowała. Kiedy jest już ubrana, jej gniew znika i jest gotowa, by ścigać się na śniadanie. Jest o wiele szczęśliwsza, że budzi się i zabiera się za swój dzień!

ale dlaczego jestem wredną mamą?
Kiedy coś przeszkadza dziecku lub ostatnio mu przeszkadza, może ono dołączyć uczucia poprzez słowa takie jak „nienawidzę cię”, „nienawidzę szkoły” lub „jesteś taką wredną mamą”, aby pomóc mu wydobyć te uczucia. Chociaż brzmi to osobiście, to jednak nie jest.

„Jeśli myślisz o sobie, kiedy kłócisz się ze swoim partnerem, to pewnie wywyższasz się i mówisz im różne rzeczy, których nie masz na myśli, kiedy jesteś spokojny”, mówi Roma Norriss. To jest podobna sytuacja. Jako jednostki, wszyscy potrzebujemy przestrzeni do odpowietrzania. Włącznie z tobą.

znaleźć kogoś, kto odpowietrzyłby też
Kiedy rodzice czują się spokojni i wypoczęci (wiemy, że to rzadkość), łatwiej jest być zabawnym w takich sytuacjach. Ale kiedy jesteśmy zestresowani, lub powtarzające się przywoływanie imion, lub zachowania nagromadziły się w miarę upływu czasu i stają się punktem bólu, trudniej jest być tak kreatywnym.

Posiadanie kogoś, kto będzie się zastanawiał nad wyzwaniami rodzicielskimi, które cię rozzłościły, zraniły lub zdenerwowały, jest bardzo ważne. Tak jak Twoje dziecko zwraca się do Ciebie jako do bezpiecznej przestrzeni, aby uwolnić swoje uczucia, tak i Ty możesz iść do partnera do słuchania na swoją kolej. I tak jak Twoje dziecko czuje się lepiej zaraz po wielkiej randce, tak Ty również. Więcej o Partnerach Słuchowych dowiesz się tutaj.