Najlepsze miejsca do odwiedzenia w Kabulu

Afganistan, który znajduje się na skrzyżowaniu wielkich cywilizacji historycznych, stworzył zaskakującą różnorodność żywności, sztuki, języka i tradycji. Ta różnorodność jest widoczna we wszystkich miastach Afganistanu. Kabul, tętniąca życiem stolica Afganistanu, jest dumny ze swojego dziedzictwa jako główne miasto handlowe pomiędzy Wschodem a Zachodem. Dziś jest centralnym rynkiem w Afganistanie. Mimo, że Kabul przeszedł duże zmiany dzięki nowoczesnym budynkom i dużemu natężeniu ruchu, bazary i inne zabytki starego miasta pozostają centrum życia. Niektóre z miejsc wartych zobaczenia w Kabulu są wymienione poniżej –

  1. Ogrody Babur – Ogrody Babur, znane lokalnie jako Bagh-e Babur, to historyczny park w Kabulu w Afganistanie i ostatnie miejsce spoczynku pierwszego mughalskiego cesarza Babura. Uważa się, że ogrody zostały zbudowane około 1528 roku, kiedy Babur zlecił budowę ulicznego ogrodu w Kabulu, co zostało szczegółowo opisane w jego reklamie wspomnieniowej Baburnama, uważanej za jedno z kabulskich miejsc zwiedzania. Książęta Mughalowie mieli za życia tradycję zakładania miejsc rekreacyjnych i wybierania miejsca ostatecznego spoczynku. Teren ten był nadal potrzebny następcy Baburu, a Jehangir odbył tam pielgrzymkę w 1607 r., nakazując zamurować wszystkie kabulskie ogrody i umieścić nagrobek na jego głowie.
  2. Bala Hissar – Bala Hissar to stara forteca w mieście Kabul w Afganistanie i najważniejsze miejsca zwiedzania Kabulu. Planowana data budowy to około V wieku n.e. Bala Hissar znajduje się na południe od nowoczesnego centrum miasta, na końcu góry Cow e Sherdarwaza. Początkowo Bala Hissar był podzielony na dwie części: dolną fortecę, w której znajdują się stajnie, koszary i trzy królewskie pałace oraz górną fortecę (królewską fortecę Bala Hissar), gdzie znajduje się zbrojownia i więzienie znane jako niesławna Czarna Studnia.
  3. Pałac Darul Aman – Pałac Darul Aman (znany również jako Pałac Pokoju) to ruiny pałacu położonego około 16 km od Kabulu, stolicy Afganistanu i głównego miejsca zwiedzania Kabulu. Jest to pałac zbudowany w stylu europejskim. Na wzgórzu za zamkiem stoi Pałac Tajbeg byłych afgańskich królowych.
  4. 4. Pałac Tajbeg – Pałac Tajbeg lub Tapa-e-Tajbeg to ruiny pałacu 10 km na południe od Kabulu, stolicy Afganistanu i głównych miejsc zwiedzania Kabulu. Znajduje się on kilka metrów od Pałacu Darul Aman i był pałacem Królowej Afganistanu.
  5. 5. Muzeum Kabulskie – Narodowe Muzeum Kabulskie jest Narodowym Muzeum Archeologicznym Afganistanu w stolicy, Kabulu. Zostało ono założone w 1920 roku i jest jednym z głównych miejsc zwiedzania Kabulu. Muzeum mieści się w dwupiętrowym budynku w historycznym mieście Kabul. Środkowoazjatycka kolekcja ponad 100.000 monet została splądrowana w sierpniu i wrześniu 1996 roku pod rządami talibów w Afganistanie.
  6. Paghman – Paghman jest około 23 km od Kabulu. Za jeziorem Qargha znajduje się piękna wioska Paghman, oddalona o 23 km, między wieloma strumieniami. Na początku wieku była to letnia rezydencja króla Amanullaha Chana (1892-1960).