Poznaj kilka gatunków lip

Lipy należą do rodzaju Tilia i są częścią podrodziny Tilioideae (lub Tiliaceae). Do tej samej rodziny należą również drzewa i krzewy, takie jak Róża Szaronowa (Hibiscus syriacus), Palsa (Grewia subinaequalis), Durian (Durio zibethinus) i Illawarra flame tree (Brachychiton acerifolius).

Lipy mają liście w kształcie serca, podobne do Aspen, które czasami wyglądają na pochylone, gdy jedna strona kształtu serca tworzy większe niż druga. Nad kępkami małych okrągłych owoców, które wytwarzają pestkowce, tworzą się długie przylistki. Kwiaty lipy – ulubionej odmiany pszczół – pojawiają się od maja do lipca. Niektórzy pszczelarze uprawiają lipę specjalnie w celu zwiększenia produkcji miodu. Z kwiatów lipy można zjeść liście drzewa, a z jego kwiatów zrobić herbatę.

Basswood
Odmiana lipy Basswood stanowi doskonały dodatek podwórkowy dla osób pragnących uprawiać cień. Ta szybko rosnąca lipa może czasami rosnąć nawet do 24 cali rocznie i potrzebuje dużo miejsca do rozkwitu. Drewno basowe, znane z lekkiego, miękkiego drewna, było używane w rzeźbach rdzennych Amerykanów. Kora była również zbierana i przetwarzana na włókno do tkania lin, koszyków i innych przedmiotów.

Nazwa łacińska: Tilia americana
Inne wspólne nazwy: Biały basswood, lipa amerykańska, białe drewno, drzewo pszczele
Native Habitat: Wschodnia Ameryka Północna
Strefy twardości USDA: 2 do 8
Wysokość w wieku dojrzałym: od 40 do 100 stóp wysokości
Narażenie: Pełne słońce do częściowego zacienienia

Karolina Basswood

Inny ulubiony przez zapylaczy, drzewo basowe Carolina rośnie w klimacie umiarkowanym i produkuje pachnące białe kwiaty, które zwisają w klastrach. Ta szarawo oznakowana odmiana pochodzi z Teksasu i była uprawiana i zbierana do użytku w stolarce wewnętrznej. Owoce tego drzewa są zjadane przez małe ssaki, a w miarę jak drewno ulega rozkładowi, powstają wgłębienia wykorzystywane do gniazdowania ptaków, takich jak kaczki drzewne i dzięcioły.

Nazwa łacińska: Tilia caroliniana
Nazwiska pospolite: Florida basswood, Carolina linden, Florida linden, bee tree
Native Habitat: Południowa Ameryka Północna
USDA Hardiness Zones: 7 do 9
Wysokość w wieku dojrzałym: 40 do ponad 100 stóp wysokości
Narażenie: Pełne słońce do częściowego zacienienia

Lipa zwyczajna

Lipa zwyczajna (lub len amerykański) jest często używana jako uliczne drzewo cieniujące. Jeśli jednak nie zostanie prawidłowo przycięta, może stać się zarośniętą masą lub kępą małych drzew, a raczej imponującym pojedynczym drzewem. Ta hybrydowa odmiana wynika z krzyżowania lipy wielkolistnej (Tilia platyphyllos) i lipy drobnolistnej (Tilia cordata).

Nazwa łacińska: Nazwa łacińska: Tilia × europaea
Nazwiska pospolite: Lipa zwyczajna, lipa europejska
Native Habitat: Europa
USDA Hardiness Zones: 3 do 7
Wysokość w wieku dojrzałym: od 50 do 90 stóp wzrostu
Narażenie: Pełne słońce do częściowego zacienienia

Lipa krymska

Chociaż botanicy nie są pewni pochodzenia tej hybrydy, większość przypisuje ją krzyżówce Tilia cordata i Tilia dasystyla. Lipa krymska (lub lipa kaukaska) ma krótką żywotność około 20 lat, jednak nie jest podatna na problemy spowodowane przez choroby lub szkodniki. Ze względu na swoją krótką żywotność jest to świetne drzewo do zastosowania w skrzynkach lub doniczkach do sadzenia, gdzie robi imponujące wrażenie.

Łacińskie imię: Tilia x euchlora
Nazwiska pospolite: Lipa kaukaska, Lipa kaukaska
Native Habitat: Hybryda gatunków europejskich
USDA Hardiness Zones: 3 do 8
Wysokość w wieku dojrzałym: od 40 do 60 stóp wzrostu
Narażenie: Pełne słońce do częściowego zacienienia