Sarajewo – co zwiedzić?

Obecnie Sarajewo, stolica niepodległej Bośni i Hercegowiny, jest starym miastem, które widziało już spory udział w wydarzeniach historycznych. Było świadkiem decydującego momentu, który zapoczątkował wybuch pierwszej wojny światowej, lat komunistycznych rządów w ramach Jugosławii i własnej krwawej wojny domowej na początku lat 90. Znane jest jako miasto tolerancyjne wobec różnorodności i świętuje pokojowe współistnienie chrześcijan, muzułmanów i Żydów. Sprawdź naszą listę najlepszych rzeczy do zobaczenia i zrobienia w Sarajewie.

Gazi Husrev-beg Meczet

Zbudowany w 1532 roku, Gazi Husrev-beg Meczet w Sarajewie starego miasta jest największym historycznym meczetem w kraju, i jest centrum miasta społeczności islamskiej. Jest on przykładem architektury osmańskiej, z której miasto jest znane, i jest otwarty dla turystów do rozejrzenia się. Na zewnątrz jest piękny otwarty dziedziniec z fontanną do uroczystego mycia, a główne wejście jest ozdobione misternymi muzułmańskimi projektami i wzorami. Posiada wiele kopuł, które są typową cechą osmańskich meczetów, a nie bliskowschodnich projektów architektonicznych. Chociaż wiele z nich zostało zniszczonych podczas wojny domowej, w 1996 r. odbudowę meczetu rozpoczęto jako priorytet, biorąc pod uwagę jego centralne miejsce w kulturze miasta.

Most Łaciński

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń, które miały miejsce w Sarajewie, było zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, wydarzenie, które wywołało wybuch pierwszej wojny światowej. Zabójstwo to miało miejsce tuż przy moście łacińskim, jednym z najstarszych mostów osmańskich w mieście, który został zbudowany prawdopodobnie w połowie XVI wieku. Sam most jest niewielki, z trzema łukami i szpiczastym szczytem w centrum. Na północnym krańcu mostu, gdzie miał miejsce zamach, znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie, która jest raczej niedopowiedziana; w czasach Jugosławii tablica ta była jednak niemalże obchodzona z okazji tego wydarzenia, ze względu na poparcie przez elitę serbską działań bośniacko-serbskiego zabójcy, księcia Gavrilo.

Cmentarz Pamięci Kovači

Częścią najnowszej historii Sarajewa jest tragiczna i krwawawa wojna domowa, która miała miejsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Sarajewo było jednym z kluczowych pól bitewnych pomiędzy siłami serbskimi i bośniackimi, w tym oblężenie, które trwało prawie cztery lata (dłużej niż oba oblężenia Leningradu i Stalingradu). Cmentarz Pamięci Kovači jest przeznaczony specjalnie dla Bośniaków, którzy zginęli w czasie oblężenia broniąc się przed serbskimi najeźdźcami, w związku z czym znany jest również jako Cmentarz Męczenników. Na cmentarzu pochowany jest również pierwszy prezydent niezależnej Bośni Alija Izetbegović. Niedaleko znajduje się wzgórze („żółta forteca”), z którego rozciąga się widok na cmentarz, który jest pięknym, ale i nawiedzającym miejscem do oglądania zachodu słońca nad miastem.

Muzeum Tunelu Sarajewskiego

Integralną częścią przetrwania bośniackich mieszkańców Sarajewa w czasie wojny domowej był tunel Sarajewo, który służył jako linia życia do zdobywania żywności, pomocy, zasobów, broni i często ludzi w mieście i poza nim, gdy było ono oblężone. Został on zbudowany w maju 1992 roku przez wojska bośniackie, podczas gdy wszystkie drogi do i z miasta zostały zablokowane przez atakowanie sił serbskich, aby połączyć się z obszarem kontrolowanym przez ONZ po drugiej stronie Serbów. Dziś wejście do tunelu jest muzeum, a zwiedzający mogą wejść do niewielkiej części tunelu, aby doświadczyć, jak wyglądał. Muzeum nie jest przesadzone i nadal utrzymuje poczucie grysu, co pomaga zwiedzającym docenić tunel za to, czym naprawdę był, a nie tylko czyni go atrakcją turystyczną. Godziny otwarcia: 9.30-3.30 codziennie