Sofia – wyprawa w nieznane

Stolica Bułgarii ma wiele historii do opowiedzenia, a każda historyczna atrakcja da Ci nowe spojrzenie na skomplikowaną przeszłość Sofii. Weźmy na przykład kościoły, które spędziły tu kilka wieków swojego istnienia jako meczety, przytulną sowiecką architekturę lub rzymską historię, która wciąż jest odkrywana i łączy się z nowoczesnym miastem.

Wiele budynków, które zobaczysz pochodzi z okresu odrodzenia Bułgarii pod koniec XIX wieku, kiedy to kraj odzyskał niezależność od Osmanów. I zawsze na południowym zachodzie wznosi się monumentalna Góra Witosza.

  1. Katedra św. Aleksandra Newskiego

Skala tego budynku cię zdmucha. Wewnątrz St. Alexander Nevski ma miejsce dla 10.000 osób i jest to druga co do wielkości katedra na Bałkanach.

Podobnie jak w przypadku dużej części wielkiej architektury Sofii, katedra miejska pochodzi z lat osiemdziesiątych XIX wieku.

Stało się to bezpośrednio po obaleniu Osmanów i ponownym ustanowieniu państwa bułgarskiego.

Pierwotnie była ona poświęcona żołnierzom rosyjskim, którzy stracili życie w trakcie tego wyzwolenia.

Kiedy jesteś w środku, spójrz w górę na sufit głównej kopuły, na której znajduje się mural Pana Boga Sabatu.

Tutejsza krypta jest otwarta dla zwiedzających i posiada duży zbiór ikon.

  1. St. George Rotunda

Serce starożytnej Serdicy i najstarsza budowla we współczesnej Sofii, ten kościół z czerwonej cegły został zbudowany aż do 300 lat temu.

To dziwne, że ta budowla przetrwała bez szwanku przez tak długi czas, a dookoła znajdują się interesujące drobiazgi, które uderzyły w dom w wielkiej epoce tego miejsca i cywilizacji, które jednak przeszły.

Wejdź do środka, aby zobaczyć szczegółowe średniowieczne freski, które zostały namalowane przez Osmanów, kiedy kościół został przebudowany na meczet w latach 1600-tych.

Zostały one ponownie odkryte i odrestaurowane dopiero w latach 90-tych. Na zewnątrz można zobaczyć płyty chodnikowe rzymskiej ulicy i inne pozostałości po starożytnej Serdicy.

  1. Bulwar Witosza (Vitosha Boulevard)

Najciekawsza ulica w mieście, Bulwar Witosza, jest miejscem, gdzie skupione są wszystkie eleganckie butiki i domy mody.

Jeśli nie jesteś kupcem z górnej półki, możesz po prostu pocieszyć się widokiem góry Witosza, która przez większą część roku jest pokryta śniegiem i otoczona wysokimi budynkami.

Jest to na wskroś przyjemne miejsce do spędzenia kilku godzin; kawiarnie położone wzdłuż deptaku mają miejsca do siedzenia na świeżym powietrzu, a w ostatnich latach baraki, ławki i kioski zostały przeprojektowane na elegancki styl secesyjny, przypominający wczesne lata bułgarskiego odrodzenia.

  1. Kościół św. Sofii

To właśnie ten kościół nadał miastu Sofia nazwę w latach 1300-tych za czasów Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego.

Ta skromna budowla z czerwonej cegły pochodzi z czasów bizantyjskich i została założona w latach 500-tych na szczycie starożytnej nekropolii Serdica, a także starszego kościoła sprzed stu lat.

Podczas zwiedzania można zobaczyć pozostałości tego starożytnego kościoła i grobowce, które pochodzą z ponad 1500 lat.

Przez dwa wieki po inwazji osmańskiej był to meczet, ale został opuszczony po jednym trzęsieniu ziemi w 1800 roku, które spowodowało zniszczenie minaretu, a kolejne zabiło dwóch synów Imama.

  1. Kościół Boyana

Na niższych zboczach Góry Witosza (do której przejdziemy dalej) znajduje się to dziedzictwo UNESCO.

Położenie tego średniowiecznego kościoła jest niemalże senne, w gaju wysokich drzew iglastych na spokojnym przedmieściu miasta.

Kościół Boyana był budowany w trzech etapach od lat 1000. do 1800. XX wieku, ale najważniejsze dodatki zostały wprowadzone w czasie II Cesarstwa Bułgarskiego w latach 1200.

W tym czasie zostały namalowane wspaniałe freski wewnętrzne, przedstawiające około 240 historycznych i biblijnych postaci w realistycznym stylu 200 lat przed tym, jak robili to artyści renesansowi.

Obrazy nieznanego artysty obejmują współczesne portrety dwóch bułgarskich władców, cara Konstantina Assena i cara Koloyana, obok ich żon.