Tirana – stolica Albani

Albania, a w szczególności jej stolica, Tirana, jest powoli odkrywana przez turystów z całego świata. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie zwiedzania tego pięknego i niedocenianego kraju jest skorzystanie z naszego przewodnika po najlepszych rzeczach, które można zobaczyć i zrobić.

Podziwiaj nowe oblicze placu Skanderbeg.
W Tiranie, wydaje się, że wszystkie drogi prowadzą do placu Skanderbeg. Kiedy już tam będziesz, zrozumiesz dlaczego; ten główny plac, nazwany na cześć albańskiego bohatera narodowego, jest sercem miasta. Na środku placu znajduje się pomnik Skanderbega. Jest to ikoniczne miejsce, które niedawno zostało odnowione i jest obowiązkowym miejscem dla każdego, kto odwiedza Albanię. Z operą, Narodowym Muzeum Historycznym, Meczetem Et’Hem Bey po bokach, ten ogromny plac jest idealnym miejscem na spacer.

Zapoznaj się z historią Albanii w Muzeum Narodowym
Narodowe Muzeum Historyczne jest największym muzeum w Albanii, z ponad 4.750 obiektami w swojej kolekcji, od epoki paleolitu do czasów komunizmu. Wiele można dowiedzieć się o historii Albanii jeszcze przed wejściem do budynku, ponieważ na jego frontowej ścianie znajduje się duża, rozpoznawalna mozaika, która ilustruje różne epoki w historii Albanii. W Muzeum Historii Narodowej rozpoczniesz wielką i fascynującą eksplorację historii i kultury tego narodu.

Spacer po ulicy Toptani
W mieście zdominowanym przez samochody, ta ocieniona drzewami ulica dla pieszych jest jak powiew świeżego powietrza. Bez samochodów i mnóstwa sklepów i restauracji, ulica Toptani, zwana również Pedonalja, jest idealna na miły spacer, zakupy i zakup lokalnych pamiątek. Jest zacieniona i chłodna, co czyni ją doskonałą kryjówką w gorący, letni dzień. W okresie świątecznym odbywa się tu wspaniały jarmark bożonarodzeniowy. Wzdłuż ulicy znajduje się Kino Millennium.

Odwiedźcie pożądane muzea, BunkArt & BunkArt2
Jeśli w Tiranie są dwa miejsca, których nie można pominąć, to są to BunkArt i BunkArt2, dwa muzea zbudowane wewnątrz dwóch pożądanych budynków antynuklearnych. Podczas gdy BunkArt jest większy i znajduje się na obrzeżach Tirany, BunkArt2 znajduje się w samym środku miasta, w pobliżu głównych atrakcji turystycznych miasta.

Odkryj przeszłość Albanii podczas wycieczki pieszej
Innym i fajnym sposobem na zwiedzanie stolicy Albanii jest zarezerwowanie komunistycznej wycieczki po mieście. Dobra Albania organizuje tego typu wycieczki i zaprasza do odwiedzenia wszystkich głównych komunistycznych miejsc Tirany, takich jak BunkArt, Blloku (w czasach reżimu zarezerwowane tylko dla elit politycznych), Muzeum Nadzoru, budynków socjalistycznych i skosztowania typowego albańskiego jedzenia ulicznego.

Zrelaksuj się nad sztucznym jeziorem
Najlepszym miejscem na ucieczkę od tłumów Tirany jest sztuczne jezioro, romantyczny obszar położony na końcu dzielnicy Blloku. Jest to popularne miejsce, zwłaszcza w weekendy, kiedy to miejscowi spacerują ciesząc się przyrodą i świeżym powietrzem. Radzimy rozważyć jezioro, zwłaszcza jeśli podróżujecie z dziećmi, ponieważ w okolicy znajduje się największy park rozrywki w Tiranie.

Sięgnij do góry Dajti, aby podziwiać Tiranę z jej szczytu.
Miłośnicy przyrody i wędrówek będą chcieli uczcić swoje oczy i rozprostować nogi na Górze Dajti, 1.613-metrowym szczycie na wschód od Tirany. Najlepszym sposobem na dotarcie do tego ponadnarodowego parku górskiego jest 15-minutowa jazda kolejką linową lub ponadgodzinna jazda samochodem. Po dotarciu na szczyt, zrozumiesz, dlaczego ta podróż jest tego warta: panoramiczne widoki miasta ze szczytu góry zapierają dech w piersiach. Znajdziesz tam również hotel i kilka restauracji.

Wspinaczka do Piramidy Enver Hoxha
Jeśli myślisz, że można zobaczyć tylko piramidy w Egipcie, to się mylisz – Albania ma swoje. Piramida Envera Hoxha została zaprojektowana jako muzeum przez córkę zmarłego albańskiego przywódcy komunistycznego i otwarta w 1988 r., aby pokazać jego siłę i zachować jego dziedzictwo. Po upadku komunizmu ten wyjątkowy zabytek, znany również jako Piramida Tirana, stał się symbolem poprzedniej epoki i był wielokrotnie zmieniany, aż do momentu, gdy stracił swoją atrakcyjność. Każdy, kto lubi niecodzienne miejsca, powinien odwiedzić ten pomnik.