Znaczenie nawozu dla traw?

Jeśli masz ogród, to pewnie dużo słyszałeś o tym, jak ważne jest nawożenie. Samodzielnie, nawet najbogatsza gleba nie zawsze ma wystarczającą ilość składników odżywczych w odpowiednich mieszankach, aby stymulować optymalny wzrost roślin. Musimy im trochę pomóc, a okazuje się, że Twoja murawa może potrzebować tej samej pomocy.

Nawożenie trawnika może pomóc utrzymać jego zielony i silny wzrost przez cały rok. Jeśli nie wiesz zbyt wiele o nawożeniu trawy, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego tak ważne jest utrzymanie pięknego trawnika.

Czego potrzebuje Twój trawnik?
Zapewne znasz podstawy tego, czego potrzebuje trawnik (i większość roślin): światło słoneczne, gleba i woda. Ale oprócz tych podstaw, rośliny potrzebują także „pożywienia”, tak jak my. W przypadku roślin, są to składniki odżywcze, które pochodzą z nawozu.

Większość nawozów zawiera trzy główne składniki odżywcze, których potrzebują trawniki: azot, fosfor i potas. Różne nawozy mają różne ilości tych trzech składników pokarmowych, które są reprezentowane przez trzy liczby na nawozie. Pierwsza z nich to azot, druga to fosfor, a trzecia to potas, a liczby te wskazują procentowy udział substancji w mieszaninie.

Znaczenie azotu
Azot jest najważniejszym składnikiem odżywczym, którego potrzebuje Twój trawnik. Jest to pierwsza liczba na mieszankach nawozowych i zazwyczaj największa z trzech wartości procentowych. Azot pomaga ożywić wszystkie procesy wewnętrzne roślin, zwiększając ich wzrost w ciągu kilku godzin od zastosowania.

Azot może być także kluczem do uzyskania tego cudownego ciemnozielonego koloru w Twoim trawniku. Zachęca on do produkcji chlorofilu, substancji, która sprawia, że rośliny stają się zielone i którą wykorzystują do zamiany światła słonecznego w energię. Azot może więc pomóc w uzyskaniu wspaniałego szmaragdowego koloru zieleni trawy.

Doskonałym sposobem na powrót azotu do gleby jest pozostawienie ścinków trawy na trawniku podczas koszenia. Gdy się zepsują, ścinki te odkładają azot z powrotem do gleby. Ale nadal jest to dobry pomysł, aby dać trawnikowi trochę dodatkowego zastrzyku azotu z dobrym nawozem.

Konieczność fosforu
Fosfor jest drugą substancją odżywczą wymienioną w nawozach i choć nie jest tak ważny jak azot, to nadal stanowi dużą część utrzymania zdrowej murawy. Fosfor pomaga roślinom w przekazywaniu energii w całym ich systemie. Jest on kluczowym elementem tworzenia DNA, jak również wielu innych procesów chemicznych w zdrowej trawie.

Jeśli masz nową murawę, nad którą pracujesz, powinieneś odłożyć ciężki nawóz fosforowy. Fosfor zachęca do nowego wzrostu i pomaga zoptymalizować przenoszenie skrobi w cukrach. Pomoże to w gęstym i silnym wzroście oraz tworzeniu odpornych systemów korzeniowych.

Rola potasu
Potas jest ostatnim z trifecta nawozu i podobnie jak dwa pozostałe, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu trawie tego, czego potrzebuje do zdrowego wzrostu. Wspomnieliśmy, że azot wspomaga nowy wzrost, ale jest to tylko nowy wzrost pędów; azot rzeczywiście zmniejsza wzrost korzeni. To właśnie tutaj znajduje się potas – pomaga chronić trawę przed stresem środowiskowym.

Potas stymuluje rozwój korzeni, co w połączeniu z azotem jest fantastyczne. Potas sprzyja również zielonemu wzrostowi roślin i wspomaga fotosyntezę. Aktywuje on enzym w trawie, który wspomaga wchłanianie cukrów i skrobi oraz wzmacnia ściany komórkowe.

Rodzaje nawozów
Istnieje kilka różnych nawozów, które można zebrać, w zależności od tego, jaką trawę masz i jakie ulepszenia musisz wprowadzić. Niektóre z tych różnic mają związek z tym, jak nawóz jest stosowany. Większość nawozów syntetycznych jest granulowana, dzięki czemu można je rozsiewać na trawniku, choć istnieją też nawozy płynne, których używają profesjonaliści zajmujący się pielęgnacją trawników.

Nawóz różni się także tym, jakie są w nim składniki. Podczas gdy większość z nich zawiera trzy minerały, które wymieniliśmy, mogą one występować w różnych proporcjach w zależności od potrzeb. Mogą one również zawierać różne formy azotu lub kompozycje, które uwalniają się powoli przez pewien okres czasu, a nie za pierwszym razem, gdy uderza w nie woda.

Kompost jako nawóz
Kompost jest popularnym nawozem, szczególnie w ogrodach, i łatwo zrozumieć dlaczego. Jest to naturalny, wolny od środków chemicznych nawóz, który można produkować na własnym podwórku, wykorzystując kuchenne i domowe odpady. Może być bogaty w różnego rodzaju materiał organiczny, którego potrzebuje Twój trawnik.

Wadą kompostu jako nawozu jest to, że trudno jest kontrolować, jakie składniki odżywcze znajdują się w mieszance i w jakich ilościach. Jeśli wiesz, że Twój trawnik potrzebuje więcej azotu, odkładanie kompostu może nie rozwiązać tego problemu. Ale jeśli szukasz ogólnej poprawy w zakresie składników odżywczych lub większego udziału mikroorganizmów w glebie, kompost jest doskonałym wyborem.

Kiedy nawozić
Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest nawozić trawnik później w ciągu roku, około wczesnej do połowy jesieni. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, biorąc pod uwagę, że jesień jest wtedy, gdy trawniki przechodzą w stan hibernacji na zimę. Ale to właśnie wtedy trawnik zapuszcza głębsze korzenie, aby przetrwać zimę.